Bastustatistik
Varje diagram här är räknat ur destinationerna och basturna i SaunaAtlas katalog, och ändras när katalogen växer.
- Destinationer
- 5 135
- Bastur
- 11 198
- Länder
- 74
- Städer
- 1 771
Bastustilar
Bastur
- Finsk bastu8 47676 %
- Tysk torrbastu1 16610 %
- Okänd6736.0 %
- Turkiskt hamam5925.3 %
- Annan2161.9 %
- Rysk banja440.4 %
- Romerskt laconium280.3 %
- Mexikansk temazcal30.0 %
Visa siffrorna som en tabell
| Namn | Antal | Andel |
|---|---|---|
| Finsk bastu | 8 476 | 76 % |
| Tysk torrbastu | 1 166 | 10 % |
| Okänd | 673 | 6.0 % |
| Turkiskt hamam | 592 | 5.3 % |
| Annan | 216 | 1.9 % |
| Rysk banja | 44 | 0.4 % |
| Romerskt laconium | 28 | 0.3 % |
| Mexikansk temazcal | 3 | 0.0 % |
Hur värmen görs
Bastur
- Kontinuerlig10 49894 %
- Rökbastu5474.9 %
- Engångsuppvärmd1241.1 %
- Annan290.3 %
Visa siffrorna som en tabell
| Namn | Antal | Andel |
|---|---|---|
| Kontinuerlig | 10 498 | 94 % |
| Rökbastu | 547 | 4.9 % |
| Engångsuppvärmd | 124 | 1.1 % |
| Annan | 29 | 0.3 % |
Aggregat
Bastur
- El6 76660 %
- Vedeldat3 46031 %
- Ånggenerator6806.1 %
- Infravärme2041.8 %
- Annan360.3 %
- Olja250.2 %
- Pellets170.2 %
- Gas100.1 %
Visa siffrorna som en tabell
| Namn | Antal | Andel |
|---|---|---|
| El | 6 766 | 60 % |
| Vedeldat | 3 460 | 31 % |
| Ånggenerator | 680 | 6.1 % |
| Infravärme | 204 | 1.8 % |
| Annan | 36 | 0.3 % |
| Olja | 25 | 0.2 % |
| Pellets | 17 | 0.2 % |
| Gas | 10 | 0.1 % |
Vilken sorts plats
Destinationer
- Bastu2 04140 %
- Annat boende86917 %
- Hotell74114 %
- Spa- och wellnesscenter3356.5 %
- Simhall2404.7 %
- Camping2264.4 %
- Religiöst utrymme1573.1 %
- Restaurang981.9 %
- Sportcenter781.5 %
- Evenemangslokal631.2 %
- Hamn491.0 %
- Golfbana470.9 %
- Levereras på plats390.8 %
- Gym310.6 %
- Museum260.5 %
- Kontor220.4 %
- other140.3 %
- Evenemang110.2 %
- Färja100.2 %
- Uthyrningsstuga90.2 %
- Jaktstuga70.1 %
- Ödestuga70.1 %
- Vattenpark40.1 %
- Erotisk30.1 %
- Exklusiv20.0 %
- Servicestation20.0 %
- Konserthus10.0 %
- Gay10.0 %
- Vårdhem10.0 %
- Reserveringsstuga10.0 %
Visa siffrorna som en tabell
| Namn | Antal | Andel |
|---|---|---|
| Bastu | 2 041 | 40 % |
| Annat boende | 869 | 17 % |
| Hotell | 741 | 14 % |
| Spa- och wellnesscenter | 335 | 6.5 % |
| Simhall | 240 | 4.7 % |
| Camping | 226 | 4.4 % |
| Religiöst utrymme | 157 | 3.1 % |
| Restaurang | 98 | 1.9 % |
| Sportcenter | 78 | 1.5 % |
| Evenemangslokal | 63 | 1.2 % |
| Hamn | 49 | 1.0 % |
| Golfbana | 47 | 0.9 % |
| Levereras på plats | 39 | 0.8 % |
| Gym | 31 | 0.6 % |
| Museum | 26 | 0.5 % |
| Kontor | 22 | 0.4 % |
| other | 14 | 0.3 % |
| Evenemang | 11 | 0.2 % |
| Färja | 10 | 0.2 % |
| Uthyrningsstuga | 9 | 0.2 % |
| Jaktstuga | 7 | 0.1 % |
| Ödestuga | 7 | 0.1 % |
| Vattenpark | 4 | 0.1 % |
| Erotisk | 3 | 0.1 % |
| Exklusiv | 2 | 0.0 % |
| Servicestation | 2 | 0.0 % |
| Konserthus | 1 | 0.0 % |
| Gay | 1 | 0.0 % |
| Vårdhem | 1 | 0.0 % |
| Reserveringsstuga | 1 | 0.0 % |
Vem får komma
Destinationer
- Kan hyras2 71653 %
- Allmän2 14042 %
- Endast för boende gäster1 39227 %
- Endast för medlemmar2084.1 %
- Endast för kunder1713.3 %
- Ibland allmänna turer1683.3 %
- Permanent stängd661.3 %
- Privat651.3 %
- Planeras eller byggs230.4 %
- Tillfälligt stängd120.2 %
- Endast för invånarna100.2 %
- Privata turer70.1 %
- Borttagen10.0 %
Visa siffrorna som en tabell
| Namn | Antal | Andel |
|---|---|---|
| Kan hyras | 2 716 | 53 % |
| Allmän | 2 140 | 42 % |
| Endast för boende gäster | 1 392 | 27 % |
| Endast för medlemmar | 208 | 4.1 % |
| Endast för kunder | 171 | 3.3 % |
| Ibland allmänna turer | 168 | 3.3 % |
| Permanent stängd | 66 | 1.3 % |
| Privat | 65 | 1.3 % |
| Planeras eller byggs | 23 | 0.4 % |
| Tillfälligt stängd | 12 | 0.2 % |
| Endast för invånarna | 10 | 0.2 % |
| Privata turer | 7 | 0.1 % |
| Borttagen | 1 | 0.0 % |
Länder med flest bastur
Bastur
- Finland7 09363 %
- Storbritannien6385.7 %
- Estland5014.5 %
- Nederländerna4874.3 %
- Sverige4674.2 %
- Tyskland3423.1 %
- Polen2592.3 %
- Belgien1811.6 %
- Norge1621.4 %
- Österrike1331.2 %
- Italien1181.1 %
- Luxemburg750.7 %
Visa siffrorna som en tabell
| Namn | Antal | Andel |
|---|---|---|
| Finland | 7 093 | 63 % |
| Storbritannien | 638 | 5.7 % |
| Estland | 501 | 4.5 % |
| Nederländerna | 487 | 4.3 % |
| Sverige | 467 | 4.2 % |
| Tyskland | 342 | 3.1 % |
| Polen | 259 | 2.3 % |
| Belgien | 181 | 1.6 % |
| Norge | 162 | 1.4 % |
| Österrike | 133 | 1.2 % |
| Italien | 118 | 1.1 % |
| Luxemburg | 75 | 0.7 % |
Städer med flest bastur
Bastur
- Helsinki, Finland4784.3 %
- Tampere, Finland2242.0 %
- Oulu, Finland1581.4 %
- Espoo, Finland1401.3 %
- Rovaniemi, Finland1381.2 %
- Turku, Finland1331.2 %
- Tallinn, Estland1221.1 %
- Jyväskylä, Finland1211.1 %
- Vantaa, Finland1141.0 %
- Kuopio, Finland1010.9 %
- Salo, Finland840.8 %
- Sastamala, Finland800.7 %
Visa siffrorna som en tabell
| Namn | Antal | Andel |
|---|---|---|
| Helsinki, Finland | 478 | 4.3 % |
| Tampere, Finland | 224 | 2.0 % |
| Oulu, Finland | 158 | 1.4 % |
| Espoo, Finland | 140 | 1.3 % |
| Rovaniemi, Finland | 138 | 1.2 % |
| Turku, Finland | 133 | 1.2 % |
| Tallinn, Estland | 122 | 1.1 % |
| Jyväskylä, Finland | 121 | 1.1 % |
| Vantaa, Finland | 114 | 1.0 % |
| Kuopio, Finland | 101 | 0.9 % |
| Salo, Finland | 84 | 0.8 % |
| Sastamala, Finland | 80 | 0.7 % |
När basturna byggdes
Bastur
- 2020–20295
Visa siffrorna som en tabell
| Namn | Antal |
|---|---|
| 2020–2029 | 5 |
Karta över alla bastur i världen
Åtminstone de bästa. Ta en titt och döm själv.