Saunatilastot
Jokainen kuvaaja on laskettu SaunaAtlaksen kohteista ja saunoista, ja muuttuu kun tietokanta kasvaa.
- Kohteita
- 5 135
- Saunoja
- 11 198
- Maita
- 74
- Kaupunkeja
- 1 771
Saunatyylit
Saunoja
- Suomalainen sauna8 47676 %
- Saksalainen kuiva sauna1 16610 %
- Tuntematon6736.0 %
- Turkkilainen hamam5925.3 %
- Muu2161.9 %
- Venäläinen banja440.4 %
- Roomalainen laconium280.3 %
- Meksikolainen temazcal30.0 %
Näytä luvut taulukkona
| Nimi | Määrä | Osuus |
|---|---|---|
| Suomalainen sauna | 8 476 | 76 % |
| Saksalainen kuiva sauna | 1 166 | 10 % |
| Tuntematon | 673 | 6.0 % |
| Turkkilainen hamam | 592 | 5.3 % |
| Muu | 216 | 1.9 % |
| Venäläinen banja | 44 | 0.4 % |
| Roomalainen laconium | 28 | 0.3 % |
| Meksikolainen temazcal | 3 | 0.0 % |
Miten lämpö tehdään
Saunoja
- Jatkuva10 49894 %
- Savusauna5474.9 %
- Kertalämmitteinen1241.1 %
- Muu290.3 %
Näytä luvut taulukkona
| Nimi | Määrä | Osuus |
|---|---|---|
| Jatkuva | 10 498 | 94 % |
| Savusauna | 547 | 4.9 % |
| Kertalämmitteinen | 124 | 1.1 % |
| Muu | 29 | 0.3 % |
Kiukaat
Saunoja
- Sähkö6 76660 %
- Puu3 46031 %
- Höyrynkehitin6806.1 %
- Infrapunalämmitin2041.8 %
- Muu360.3 %
- Öljy250.2 %
- Pelletti170.2 %
- Kaasu100.1 %
Näytä luvut taulukkona
| Nimi | Määrä | Osuus |
|---|---|---|
| Sähkö | 6 766 | 60 % |
| Puu | 3 460 | 31 % |
| Höyrynkehitin | 680 | 6.1 % |
| Infrapunalämmitin | 204 | 1.8 % |
| Muu | 36 | 0.3 % |
| Öljy | 25 | 0.2 % |
| Pelletti | 17 | 0.2 % |
| Kaasu | 10 | 0.1 % |
Millainen paikka
Kohteita
- Sauna2 04140 %
- Muu majoitus86917 %
- Hotelli74114 %
- Kylpylä3356.5 %
- Uimahalli2404.7 %
- Leirintäalue2264.4 %
- Kirkollinen tila1573.1 %
- Ravintola981.9 %
- Urheilukeskus781.5 %
- Juhlatila631.2 %
- Satama491.0 %
- Golfkenttä470.9 %
- Toimitus asiakkaan luokse390.8 %
- Kuntosali310.6 %
- Museo260.5 %
- Toimisto220.4 %
- other140.3 %
- Tapahtuma110.2 %
- Lautta100.2 %
- Vuokratupa90.2 %
- Metsästysmaja70.1 %
- Autiotupa70.1 %
- Vesipuisto40.1 %
- Eroottinen30.1 %
- Eksklusiivinen20.0 %
- Huoltoasema20.0 %
- Konserttitalo10.0 %
- Gay10.0 %
- Hoivakoti10.0 %
- Varaustupa10.0 %
Näytä luvut taulukkona
| Nimi | Määrä | Osuus |
|---|---|---|
| Sauna | 2 041 | 40 % |
| Muu majoitus | 869 | 17 % |
| Hotelli | 741 | 14 % |
| Kylpylä | 335 | 6.5 % |
| Uimahalli | 240 | 4.7 % |
| Leirintäalue | 226 | 4.4 % |
| Kirkollinen tila | 157 | 3.1 % |
| Ravintola | 98 | 1.9 % |
| Urheilukeskus | 78 | 1.5 % |
| Juhlatila | 63 | 1.2 % |
| Satama | 49 | 1.0 % |
| Golfkenttä | 47 | 0.9 % |
| Toimitus asiakkaan luokse | 39 | 0.8 % |
| Kuntosali | 31 | 0.6 % |
| Museo | 26 | 0.5 % |
| Toimisto | 22 | 0.4 % |
| other | 14 | 0.3 % |
| Tapahtuma | 11 | 0.2 % |
| Lautta | 10 | 0.2 % |
| Vuokratupa | 9 | 0.2 % |
| Metsästysmaja | 7 | 0.1 % |
| Autiotupa | 7 | 0.1 % |
| Vesipuisto | 4 | 0.1 % |
| Eroottinen | 3 | 0.1 % |
| Eksklusiivinen | 2 | 0.0 % |
| Huoltoasema | 2 | 0.0 % |
| Konserttitalo | 1 | 0.0 % |
| Gay | 1 | 0.0 % |
| Hoivakoti | 1 | 0.0 % |
| Varaustupa | 1 | 0.0 % |
Kuka pääsee
Kohteita
- Tilausvuoroja2 71653 %
- Yleisiä vuoroja2 14042 %
- Majoittujille1 39227 %
- Vain jäsenille2084.1 %
- Asiakkaille1713.3 %
- Satunnaisesti yleisiä vuoroja1683.3 %
- Pysyvästi suljettu661.3 %
- Yksityinen651.3 %
- Suunnitteilla/rakenteilla230.4 %
- Väliaikaisesti suljettu120.2 %
- Asukkaille100.2 %
- Yksityisvuoroja70.1 %
- Poistunut10.0 %
Näytä luvut taulukkona
| Nimi | Määrä | Osuus |
|---|---|---|
| Tilausvuoroja | 2 716 | 53 % |
| Yleisiä vuoroja | 2 140 | 42 % |
| Majoittujille | 1 392 | 27 % |
| Vain jäsenille | 208 | 4.1 % |
| Asiakkaille | 171 | 3.3 % |
| Satunnaisesti yleisiä vuoroja | 168 | 3.3 % |
| Pysyvästi suljettu | 66 | 1.3 % |
| Yksityinen | 65 | 1.3 % |
| Suunnitteilla/rakenteilla | 23 | 0.4 % |
| Väliaikaisesti suljettu | 12 | 0.2 % |
| Asukkaille | 10 | 0.2 % |
| Yksityisvuoroja | 7 | 0.1 % |
| Poistunut | 1 | 0.0 % |
Maat joissa on eniten saunoja
Saunoja
- Suomi7 09363 %
- Iso-Britannia6385.7 %
- Viro5014.5 %
- Alankomaat4874.3 %
- Ruotsi4674.2 %
- Saksa3423.1 %
- Puola2592.3 %
- Belgia1811.6 %
- Norja1621.4 %
- Itävalta1331.2 %
- Italia1181.1 %
- Luxemburg750.7 %
Näytä luvut taulukkona
| Nimi | Määrä | Osuus |
|---|---|---|
| Suomi | 7 093 | 63 % |
| Iso-Britannia | 638 | 5.7 % |
| Viro | 501 | 4.5 % |
| Alankomaat | 487 | 4.3 % |
| Ruotsi | 467 | 4.2 % |
| Saksa | 342 | 3.1 % |
| Puola | 259 | 2.3 % |
| Belgia | 181 | 1.6 % |
| Norja | 162 | 1.4 % |
| Itävalta | 133 | 1.2 % |
| Italia | 118 | 1.1 % |
| Luxemburg | 75 | 0.7 % |
Kaupungit joissa on eniten saunoja
Saunoja
- Helsinki, Suomi4784.3 %
- Tampere, Suomi2242.0 %
- Oulu, Suomi1581.4 %
- Espoo, Suomi1401.3 %
- Rovaniemi, Suomi1381.2 %
- Turku, Suomi1331.2 %
- Tallinn, Viro1221.1 %
- Jyväskylä, Suomi1211.1 %
- Vantaa, Suomi1141.0 %
- Kuopio, Suomi1010.9 %
- Salo, Suomi840.8 %
- Sastamala, Suomi800.7 %
Näytä luvut taulukkona
| Nimi | Määrä | Osuus |
|---|---|---|
| Helsinki, Suomi | 478 | 4.3 % |
| Tampere, Suomi | 224 | 2.0 % |
| Oulu, Suomi | 158 | 1.4 % |
| Espoo, Suomi | 140 | 1.3 % |
| Rovaniemi, Suomi | 138 | 1.2 % |
| Turku, Suomi | 133 | 1.2 % |
| Tallinn, Viro | 122 | 1.1 % |
| Jyväskylä, Suomi | 121 | 1.1 % |
| Vantaa, Suomi | 114 | 1.0 % |
| Kuopio, Suomi | 101 | 0.9 % |
| Salo, Suomi | 84 | 0.8 % |
| Sastamala, Suomi | 80 | 0.7 % |
Milloin saunat on rakennettu
Saunoja
- 2020–20295
Näytä luvut taulukkona
| Nimi | Määrä |
|---|---|
| 2020–2029 | 5 |
Kaikki maailman saunat kartalla
Ainakin parhaimmat. Katso itse ja arvioi.